O startupach w Kijowie – Kyiv Tech Hub ‘19


Innowacje, start-upy, rozwój. O tym dużo mówimy w Polsce, ale też chętnie współpracujemy w tych tematach z naszymi sąsiadami. Podczas kijowskiej konferencji Kyiv Tech Hub ’19 resort inwestycji i rozwoju reprezentowała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas otwarcia konferencji na scenie przy czarnej mównicy, z tyłu ekran z grafiką promocyjną wydarzenia z napisem:

Od 2016 roku aktywnie wspieramy budowę podstaw prowadzenia na Ukrainie polityki rozwoju regionalnego i rozwoju przedsiębiorczości oraz polsko-ukraińską współpracę gospodarczą. Taki jest cel projektu pomocy rozwojowej, który prowadzi nasz resort – podkreślała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas otwarcia konferencji.

Już od trzech lat ministerstwo inwestycji i rozwoju prowadzi projekt pod nazwą „Wzrost konkurencyjności ukraińskich regionów oraz rozwój polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej”. Powstała agencja rozwoju regionalnego i centra wsparcia przedsiębiorczości w 5 ukraińskich obwodach i 12 miastach. W szkoleniach, stażach i wyjazdach studyjnych łącznie wzięło udział ok. 700 pracowników ukraińskich instytucji. Oprócz tego nowopowstałe podmioty otrzymały 266 sztuk nowoczesnego sprzętu biurowego.

W 2018 roku 30 ukraińskich start-upów wyłonionych w konkursie mogło się zaprezentować potencjalnym inwestorom podczas konferencji zorganizowanej w Kijowie. Już zakończył się pierwszy etap szkolenia pod nazwą Akademia Menadżerów Rozwoju, w której bierze udział ok. 30 pracowników agencji rozwoju regionalnego i centrów wsparcia przedsiębiorczości z całej Ukrainy.

Fundacja Fundusz Współpracy jest w trakcie realizacji programu wsparcia dla ukraińskich start-upów „Polish-Ukrainian Startup Bridge” poprzez identyfikację najlepszych pomysłów biznesowych, ich „akcelerację” oraz prezentowanie inwestorom. W tym roku zostało zgłoszonych ok. 120 projektów startupowych, z których w procedurze konkursowej wyłoniono 30 najlepszych. Finaliści zostali objęci profesjonalną sesja mentoringową.

Wierzę, że przy okazji takiego wydarzenia jak dzisiejsza konferencja, bezpośrednie spotkania z przedstawicielami polskich inwestorów przełożą się na polsko-ukraińskie relacje biznesowe. Innowacje są częścią przedsiębiorczości, dlatego ten element włączyliśmy do naszego projektu i zamierzamy kontynuować go w przyszłości m.in. w formie kolejnej edycji konkursu dla start-upów w 2020 roku – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.

Aktualny projekt współpracy rozwojowej jest realizowany od 2018 do 2020 roku. Partnerami ministerstwa są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Fundacja Fundusz Współpracy. Misją projektu jest wsparcie Ukrainy w procesie reformy decentralizacji oraz budowy demokratycznego państwa prawa. Projekt stanowi kontynuację dotychczasowej współpracy i koncentruje się na dalszym wspieraniu administracji ukraińskiej szczebla centralnego, regionalnego i lokalnego w implementacji polityki rozwoju regionalnego i rozwoju przedsiębiorczości.

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *