4 lata inwestycji i rozwoju – jest strategia, są efekty


Rządowy biznesplan, inwestycje unijne i wymierne efekty – to tylko kilka z licznych kwestii poruszonych podczas dzisiejszej konferencji z udziałem ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Szef resortu podsumował kończącą się kadencję, prezentując osiągnięte cele.

Minister Jerzy Kwieciński na scenie przy mikrofonie podczas konferencji, za nim ekran z grafiką ze zdjęciami związanymi z pracami ministerstwa oraz tytułem

Jeśli gospodarka jest komputerem, to nasze ministerstwo jest informatykiem, który instaluje system operacyjny – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – podkreślał Jerzy Kwieciński

Minister w swoim podsumowaniu zaznaczył, że dzięki wdrażanej strategii w gospodarce pracuje już 1 bilion złotych z założonego w dokumencie 1,5 biliona złotych środków publicznych. W 2015 roku wzrost gospodarczy był na poziomie 3,8%, za to w 2018 już na poziomie 5,1%. Średnie wynagrodzenie wzrosło z 3408,62 złotych do 4585,03 złotych. Oprócz tego znacznie spadła stopa bezrobocia – z 10% do 5,2%, a co za tym idzie, stopa zatrudnienia wzrosła z 67,8% do 72,2%.

Sytuacja wygląda pozytywnie także pod względem wykorzystania funduszy europejskich. W tej chwili środki unijne finansują 53 tysiące inwestycji wartych 420 miliardów złotych. W gospodarce pracuje ¾ całej puli unijnej na lata 2014-2020, czyli ok. 255 miliardów złotych, a 1/3 (109 miliardów złotych) jest już rozliczona. Oprócz tego prowadzimy efektywne rozmowy na temat nowej perspektywy – wstępnie wynegocjowaliśmy kwestie dotyczące możliwości finansowania budowy infrastruktury gazowej inwestycji związanych z poprawą bezpieczeństwa na lotniskach czy zakupu taboru kolejowego. 

Nasze ministerstwo powstało w połowie kadencji w wyniku przekształcenia  Ministerstwa Rozwoju. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że rozwój jest tam gdzie są inwestycje. Publiczne wyciągnęliśmy z dołka już w 2017 i 2018 r. W ostatnich kwartałach mamy do czynienia z rozkwitem inwestycji prywatnych – zaznaczył minister Kwiecinski.

Pomogły w tym także fundusze dostępne w tzw. Planie Junckera. M.in. dzięki koordynacji MIiR dofinansiowanie uzyskało 42 duże inwestycje oraz tysiące projektów realizowanych przez małe i średnie firmy. Pod względem wykorzystania środków z Planu jesteśmy na 5. miejscu w Unii, a wartość dofinasowanych inwestycji przekracza 60 miliardów złotych. Rozwijamy partnersytwo publiczno-prywatne, jako kolejne źródło finansowani inwestycji – dokonano zmian w ustawodawstwie, powstały listy inwestycji możliwych do realizacji w tej formule, prowadzone są szkolenia.

W fazę realizacji wszedł program Dostępność Plus. W tej chwili 3,3 miliarda złotych pracuje na rzecz tej idei. Do standardów dostępności dostosowanych zostanie m.in. 150 szpitali i przychodni oraz 115 szkół i uczelni. Powstaje Fundusz Dostępności, a niewątpliwym sukcesem jest ustawa o dostępności, pozwalająca usuwać bariery, na które natrafiają osoby ze szczególnymi potrzebami.

Minister wymienił również dokonania w obszarze mieszkalnictwa. Zmiany w otoczeniu prawnym, ułatwiające proces budowalny, pieni adze na budownictwo komunalne, likwidacja użytkowania wieczystego to tylko niektóre spraw przeprowadzone w ostatnich czterech latach. W programie Mieszkanie Plus na różnych etapach realizacji jest 120 tysięcy mieszkań. W życie weszły ustawy wprowadzająca dopłaty czynszowe i możliwość dofinansowania termomodernizacji i wzmocnienia konstrukcji budynków z wielkiej płyty.

Minister omówił działanie programów dla Śląska, dla Bieszczad, Mosty dla regionów, Pakietu dla średnich miast, wsparcia rozwoju dróg lokalnych czy pomocy państwa na rozwój lokalnej przedsiębiorczości, w tym dla Kół Gospodyń Wiejskich.

Naszym wielkim projektem były małe ojczyzny – podsumował minister.

Materiały

Prezentacja – 4 lata inwestycji i rozwoju
4​_lata​_inwestycji​_i​_rozwoju.pdf 0.98MB

Źródło: www.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *